Na co zwrócić uwagę wybierając kancelarię adwokacką

Jakiś czas temu spora liczba osób zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich, ze względu na jego teoretyczną opłacalność w tamtym okresie. Znacznie dogodniejsze raty oraz możliwość ubiegania się o znacznie wyższą kwotę przy takiej samej zdolności kredytowej. Jak się okazało, wiązało się z tym ogromne ryzyko warunkowane przez nieuczciwe umowy, a także zmienny kurs waluty. Jak poradzić sobie z kredytem we frankach? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule!

Jak wygląda spłata kredytu we frankach?

Podobnie jak w przypadku standardowych kredytów, zaciąganych w złotówkach spłata kredytu we frankach odbywa się na zasadzie comiesięcznych rat, wędrujących na dedykowane konto bankowe. Obecnie istnieje również możliwość spłacania kredytów w walucie, w której zostały zaciągnięte (dzięki ustawie antyspreadowej). Wcześniej, daną sumę należało wpłacić w złotówkach, a następnie bank zajmował się ich przewalutowaniem, co zazwyczaj było bardzo nieopłacalne.

Czym jest odfrankowienie kredytu?

Ta nietypowa nazwa oznacza unieważnienie umowy kredytowej na drodze sądowej. Argumentem, który może Ci pomóc w sprawie, jest stwierdzenie, iż bank nie poinformował Cię o ryzyku wiążącym się z zaciągnięciem kredytu w innej walucie niż złoty, a kurs został ustalony jednostronnie.

Przewalutowanie kredytu może być zdecydowanie dobrą opcją, pomocną w spłacie. Jest to opłacalna forma, jeżeli wartość franka w porównaniu do złotego spada na dzień przeliczania kwoty, a jednocześnie przewidywany jest jej wzrost.

Kredyt we frankach to nie koniec świata. Dowiedz się jak skutecznie rozwiązać swój problem!

Wyrok ogłoszony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2019 roku niesie za sobą korzyści dla frankowiczów, które mogą być bardzo pomocne w spłacie kredytu. Sąd może zdecydować o korzystnym dla kredytobiorcy przewalutowaniu kredytu albo nawet o całkowitym unieważnieniu umowy. Wiąże się z tym jednak postępowanie sądowe, które będzie wymagało sporego zaangażowania. Warto w tym czasie zdecydować się na dobrego adwokata, który zadba o przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów, które pozwolą przeprowadzić sprawę jak najszybciej i jak najkorzystniej dla kredytobiorcy.

Artykuł został stworzony we współpracy z kancelarią adwokacką „Wieniawska Adwokaci”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here