Kawa podczas karmienia

Karmienie piersią może być męczące, szczególnie we wczesnych dniach, kiedy dziecko może spać nieregularnie i budzić się wiele razy w ciągu nocy.
Poranna kawa może pomóc osobie radzić z brakiem snu. Wiele osób w dzisiejszych czasach zadaje sobie pytanie, kawa a karmienie piersią? Kofeina jest jednak umiarkowanie bezpieczna dla osób karmiących piersią.
Zażycie kofeiny przed karmieniem piersią najprawdopodobniej nie spowoduje żadnych niepożądanych skutków.
Wiele osób mówi się, aby ograniczyć lub nawet wyeliminować kofeinę podczas ciąży ze względu na ryzyko kofeiny przekraczającej łożysko i wpływające na rozwijający się płód. Jednak kofeina ma znacznie mniejszy wpływ na karmienie piersią.

Ciało metabolizuje większość kofeiny w kawie zanim dotrze do mleka matki lub ma szansę wpłynąć na dziecko.
W lekach i mleku matki kofeina jest niskim ryzykiem. Tylko około 1 procent kofeiny, którą spożywa kobieta, dostaje się do jej mleka, a ta niewielka ilość nie wystarczy, by zaszkodzić większości dzieci.

Rodzice karmiący piersią, którzy chcą przyjąć najbezpieczniejsze podejście, powinni rozważyć ograniczenie przyjmowania kofeiny do około 300 miligramów dziennie. Taka ilość kofeiny odpowiada 2-3 filiżankom kawy.
Nawet spożywanie ponad 300 mg kofeiny raczej nie zaszkodzi dziecku. Jednak ​​ekstremalne spożycie kofeiny przez więcej niż 10 filiżanek dziennie może powodować objawy u dziecka, takie jak nerwowość i drżenie.

Poziomy kofeiny w szczycie mleka matki 1-2 godziny po wypiciu kawy. Osoba, która niedawno karmiła piersią, może w tym czasie obserwować swoje dziecko, aby sprawdzić, czy nie odczuwa żadnych skutków kofeiny. 
Podczas gdy potencjalne ryzyko picia kawy podczas ciąży wydaje się przerażające, ryzyko kofeiny u niemowląt karmionych piersią jest łagodne.
Niektórzy eksperci wyrażają obawy, że kofeina może mieć wpływ na sen dziecka, ale badanie przeprowadzone w roku 2012 na 885 dzieciach w Brazylii nie zgadza się z tym. Badanie nie wykazało statystycznie istotnego wpływu na jakość snu niemowląt w wieku 3 miesięcy, kiedy karmione piersią przez kogoś, kto spożywa kofeinę.
Koreańskie badania również nie wykazały poważnego ryzyka picia kawy podczas karmienia piersią, szczególnie przy umiarkowanym spożyciu kilku filiżanek dziennie.
Niektórzy uważają, że kwasy w kawie mogą obniżyć zawartość żelaza w mleku matki, chociaż nie ma najnowszych naukowych dowodów na potwierdzenie tego. Mleko matki ma naturalnie niską zawartość żelaza, niemowlęta potrzebują normalnego rozwoju,warto także aby ludzie pijący kawę rozmawiali z lekarzem o suplementacji żelaza.

Ludzie powinni robić to, co im odpowiada, ponieważ nie ma medycznych powodów, aby odmawiać sobie jednej, dwóch czy nawet trzech filiżanki czarnej kawy dziennie wszystkie spekulacje na temat jej szkodliwości pozostają nadal w sferze mitów.
Nie ma również dowodów na to, że kofeina przynosi bezpośrednie korzyści dziecku.
A co z kawą bezkofeinową?
Kawa bezkofeinowa zawiera niewielką ilość kofeiny. Jest równie bezpieczna, a nawet bezpieczniejsza niż kawa z kofeiną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here