Karmienie piersią

Karmienie piersią, jedna z najbardziej naturalnych czynności, wymaga czasu i wprawy. Nauka, jak trzymać i wspierać swoje dziecko w wygodnej pozycji, wzywa o koordynację i cierpliwość.
Jednak znalezienie prawidłowej pozycji, która będzie służyć tobie i twojemu dziecku, jest warte wysiłku. Oboje przecież będziecie spędzać godziny na karmieniu piersią, każdego dnia.
Oto kilka sprawdzonych pozycji, które można wypróbować, a także wskazówki, które sprawią, że karmienie pójdzie wam gładko.

Uchwyt kołyski
Ta klasyczna pozycja karmienia piersią wymaga ułożenia głowy dziecka za pomocą zgięcia ręki. Usiądź na krześle, które ma podłokietniki lub na łóżku z dużą ilością poduszek. Oprzyj stopy na stołku, stoliku do kawy lub innym podniesionym przedmiocie, aby uniknąć pochylenia się w kierunku dziecka.

Trzymaj dziecko na kolanach (lub na poduszce na kolanach), tak aby leżało na boku z twarzą, żołądkiem i kolanami skierowanymi bezpośrednio na ciebie. Przytrzymaj jego dolną rękę pod własną.
Rozciągnij swoje przedramię i dłoń w dół, tak aby podtrzymać szyję dziecka, kręgosłup i jego pupę. Dziecko powinno leżeć poziomo lub pod niewielkim kątem.

Uchwyt do kołyski działa dobrze w przypadku dzieci urodzonych w terminie, które przyszły na świat w sposób naturalny. Niektóre matki twierdzą, że ta pozycja utrudnia doprowadzenie ust noworodka do brodawki, będziesz więc preferować tę pozycję, gdy twoje dziecko ma silne mięśnie karku. Kobiety, które miały cesarskie cięcie mogą odczuwać, że ta pozycja wywiera zbyt duży nacisk na ich brzuch.

Pozycja skrzyżowana
Znana również jako uchwyt krzyżowy, pozycja ta różni się od uchwytu kołyski tym, że nie podpierasz głowy swojego dziecka za pomocą zgięcia ręki. Zamiast tego twoje ramiona zmieniają swoją rolę.

Jeśli karmisz prawą piersią, trzymaj dziecko za lewą rękę i ramię. Obróć jego ciało tak, aby klatka piersiowa i brzuch były skierowane w twoją stronę. Trzymając kciukiem i palcami za główkę dziecka, poprowadź usta malucha do swojej piersi.

Chwyt ten jest wskazany do karmienia małych dzieci i niemowląt, które mają problemy z utrzymaniem pozycji.

Pozycja futbolowa (spod pachy)
Jak sugeruje nazwa, w tej pozycji wsuwasz dziecko pod swoją pachę (po tej samej stronie, z której karmisz) jak piłkę nożną lub torebkę.

Najpierw ułóż dziecko przy swoim boku, pod pachą. Dziecko ułóż tak, aby było zwrócone twarzą do ciebie (nos i twój sutek powinny być na tej samej wysokości) i stopami skierowanymi w stronę pleców.
Oprzyj rękę na poduszce położonej na kolanach lub tuż obok ciebie i podtrzymuj barki, szyję i głowę dziecka swoim ramieniem.

Bądź ostrożna – nie popychaj dziecka zbyt mocno w stronę piersi. Może wtedy stawiać opór. Użyj przedramienia, aby podeprzeć górną część pleców malucha.
Możesz spróbować tej pozycji, jeśli miałaś cesarskie cięcie (aby uniknąć odpoczynku dziecka na brzuchu). A jeśli twoje dziecko jest małe lub ma trudności z ssaniem, karmienie spod pachy pozwala ci poprowadzić głowę dziecka do sutka. Działa również dobrze u kobiet, które mają duży biust lub płaskie brodawki oraz u matek bliźniąt.

Pozycja leżąca
Aby karmić w pozycji leżącej na łóżku, poproś swojego partnera o umieszczenie kilku poduszek za plecami, w celu uzyskania podparcia. Możesz umieścić poduszkę pod głową i ramionami, a także między zgiętymi kolanami. Celem jest utrzymanie pleców i bioder w linii prostej.
Kiedy dziecko leży przed tobą, przyciągnij je bliżej do siebie i oprzyj jego głowę dłonią. Podeprzyj swoją głowę drugą ręką, tak aby nie przeszkadzała w czynności.

Możesz chcieć karmić w pozycji leżącej, jeśli miałaś cesarskie cięcie lub trudny poród, a siedzenie jest dla ciebie niewygodne lub karmisz w nocy.

Jaką metodą wybierzesz zależy od ciebie. Ważne, żeby była komfortowa i bezpieczna dla was obojga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here