Jaką zmywarkę kupić? Wolnostojącą czy pod zabudowę

Wybór zmywarki pomiędzy modelem wolnostojącym, a do zabudowy, to głównie kwestia estetyczna. W kwestii funkcjonalności nie różnią się one w żaden sposób, mogą posiadać te same funkcje, a nawet identyczną pojemność. Z drugiej strony przez inną budowę przedniego panelu, zmywarka do zabudowy może mieć inaczej umieszczony panel do obsługi urządzenia, a przede wszystkim sprzęt taki będzie inaczej wyglądał i lepiej dopełni wnętrze, do którego zawitał modny minimalizm. Wybierając jednak zmywarkę do kuchni, w której jest już wolnostojąca lodówka czy kuchenka, nie ma potrzeby zabudowywać tego urządzenia.

Zmywarki wolnostojące

Wolnostojące zmywarki dzieli się przede wszystkim ze względu na ich szerokość. Mniejszy rozmiar, który lepiej nada się do niewielkich mieszkań i kawalerek, w których nie da się zorganizować zbyt wiele miejsca na dodatkowy sprzęt, to urządzenie o szerokości 45 cm. Do kuchni, w których pozwala na to wolna przestrzeń, wybiera się zwykle zmywarki o szerokości 60 cm, które pomieszczą w sobie większą ilość kompletów naczyń. Warto jednak pamiętać, że większa zmywarka niekoniecznie będzie pobierać więcej wody, czy prądu. Nowoczesne urządzenia mają funkcje doboru odpowiedniej ilości wody do załadunku, lub nawet wykonywanie pierwszego płukania naczyń z wody pozostałej po ostatnim płukaniu podczas poprzedniego cyklu.

Zmywarki wolnostojące występują również w modelach ze ściąganym górnym blatem. Dzięki temu można je umieścić w kuchni, która nie przewidywała dotychczas miejsca na to urządzenie. Wystarczy wtedy wyciągnąć jedną kuchenną szafkę, a na jej miejsce wstawić podblatową zmywarkę wolnostojącą.

Urządzenia nieprzystosowane do zabudowy zwykle występują w niższych cenach, niż w przypadku tych do zabudowy. Tak samo jest ze zmywarkami – wolnostojąca będzie tańszą możliwością. Wyraźnie widać to na stronie https://www.oleole.pl/zmywarki.bhtml.

Zmywarki pod zabudowę

Choć zmywarki pod zabudowę muszą mieć ściśle dostosowane rozmiary, nie będą one różnić się pojemnością od modeli wolnostojących. Jeszcze kilka lat temu można było zauważyć taką różnicę – dziś choć oczywiście może ona występować pomiędzy dwoma konkretnymi modelami, producenci proponują coraz częściej urządzenia o dokładnie takim samym działaniu i funkcjonalności.

Przy zakupie zmywarki pod zabudowę istotny jest za to panel sterowania. Zwykle jest on umiejscowiony w górnej części zamykanych drzwi, jeśli mowa o całkowicie zabudowanym panelu. Istnieją również modele, które zakładają połowiczną zabudowę przedniej części urządzenia i w takim przypadku panel sterowania widoczny będzie z przodu zmywarki. Więcej szczegółów zobaczyć można na stronie https://www.oleole.pl/zmywarki-do-zabudowy.bhtml.

Zmywarki do zabudowy dzięki temu, że dostosowuje się je pod indywidualne zamysłu wystroju i zabudowy meblowej, będą niestety droższymi propozycjami od urządzeń wolnostojących. Świetnie za to wpiszą się w zrównoważoną estetykę zabudowanej kuchni, w której pozostaną zupełnie niewidoczne jako osobne urządzenia.

Jaką zmywarkę wybrać?

Tak naprawdę zmywarkę powinno się wybierać pod kątem jej energooszczędności, pojemności, hałasu podczas pracy, czy zużyciu wody. Sam fakt, czy będzie to urządzenie pod zabudowę, czy może wolnostojące, nie pełni tak istotnej roli w kwestii jego funkcjonalności.

Dziś nawet jeśli zmywarka wygląda z zewnątrz na niedużą, nie znaczy to wcale, że nie będzie pojemna. Z drugiej strony jeśli urządzenie jest duże, tak jak wolnostojąca zmywarka o szerokości 60 cm, nic nie wskazuje na to, aby miała zużywać dużo wody. Wybór większej zmywarki to możliwość późniejszego włożenia do nich naczyń o tak niestandardowych wymiarach jak blachy z piekarnika, przy jednoczesnym doborze odpowiedniej ilości wody do konkretnego cyklu zmywania i załadunku. Wybór pomiędzy zmywarką wolnostojącą a do zabudowy zależy więc głównie od aranżacji kuchennej, niekoniecznie od wymagań pod kątem funkcjonalności urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here