Jak zajść w ciążę po 40

Coraz więcej kobiet przekłada decyzję o macierzyństwie na później. Dopiero w okolicach 40. urodzin czują się na to gotowe, jednak obawiają się, że ciąża po 40 może być ryzykowna, a wręcz czasami niemożliwa. Nic bardziej mylnego, medycyna ciągle wynajduje nowe sposoby na stymulację płodności. Nie przejmuj się – zrób wszystkie badania i dobrze się przygotuj, a na pewno się uda.

Ciąża po 40 – szanse na dziecko

Nawet 2/3 kobiet po 40. roku życia zmaga się z niepłodnością. Czas jest bezlitosny dla kobiet, ale nie oznacza to, że są to problemy nie do rozwiązania. Szanse na naturalne zajście w ciążę ma około 25% kobiet w wieku 40 lat. W pozostałych przypadkach ciąża po 40 jest wynikiem stymulacji płodności.

Dlaczego tak się dzieje? W czasie dojrzewania dziewczynki mają około 400 tysięcy jajeczek. Przed 40. rokiem życia ich liczba wynosi już około 25 tysięcy, a potem z każdym rokiem zmniejsza się coraz gwałtowniej. Dlatego szanse na naturalne poczęcie są mniejsze niż w przypadku kobiet nawet o 3-4 lata młodszych.

Naturalne starania o dziecko po 40

Nie ma jednak powodów do obaw. Jeśli jesteś zdrowa, nie masz problemu z cukrzycą czy dużej nadwagi, prawdopodobieństwo, że znajdujesz się w szczęśliwych 25% społeczeństwa, jest bardzo duże. Dlatego najpierw rozpocznij starania naturalnie. Oczywiście możesz sobie pomóc. Przede wszystkim zrób badania – wykonaj podstawowe badania krwi i moczu, sprawdź stan tarczycy i poziom cukru. Warto także sprawdzić, czy w twojej karcie szczepień nie ma braków – zwłaszcza szczepienia na różyczkę.

Około 3 miesięcy przed rozpoczęciem starań zacznij przyjmować kwas foliowy. Wystarczy 0,4 mg na dobę. Tak samo powinien przyjmować go partner. Kwas foliowy nie tylko ułatwia zapłodnienie, lecz jeszcze dodatkowo sprawia, że są większe szanse na utrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Ciąża po 40 jest bardziej narażona na różnego rodzaju problemy i komplikacje, dlatego przejdź na jak najzdrowszy tryb życia. Odstaw alkohol, kawę i herbatę, nie pal i zacznij uprawiać delikatny sport.

A co, jeśli się nie uda?

Dopiero po roku starań można stwierdzić, że potrzebujecie pomocy z zewnątrz. Medycyna jednak idzie wam w sukurs. Jest bardzo wiele sposobów na to, by stymulować płodność. Twoim pierwszym krokiem powinno być zapisanie się do kliniki niepłodności i oddanie się pod opiekę lekarza. Nie bój się prosić o pomoc – jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego czy dietetycznego, szukaj specjalistów. Odpowiednie odżywianie i brak stresów mogą bardzo pomóc.

Masz bardzo wiele możliwości, terapii i metod. Zapłodnienie in vitro jest oczywiście jedną z nich, ale nie tylko. Stymulacja płodności i uwalniania komórek jajowych może przebiegać na wiele sposobów. Bardzo często przyczyną niepłodności po 40 są inne zaburzenia zdrowotne, jak cukrzyca, PCOS, insulinooporność, problemy z tarczycą, otyłość. Po leczeniu endokrynologicznym problem mija. Ciąża po 40 nie jest cudem. Jeśli natura nie chce was wspierać, zrobi to medycyna. Nowoczesne metody leczenia niepłodności są bardzo skuteczne, więc cierpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here