Jak się leczy koronawirusa

Wybuch epidemii COVID-19 oraz jej globalny zasięg spowodował, że kluczową kwestią od początku stało się opracowanie sposobów leczenia tej choroby. Od skuteczności podjętych działań, a także zastosowanych metod i lekarstw zależy szybkie wyzdrowienie pacjentów. Co wiemy teraz, czyli po kilku miesiącach od zdiagnozowania pierwszych przypadków?

Pierwsze objawy koronawirusa

Charakterystyczne objawy choroby COVID-19, to wysoka gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem lub duszności, a także ogólne zmęczenie. Przy powiadamianiu przychodni o swoim stanie zdrowia, kluczową kwestią jest informacja o niedawnym pobycie zagranicą lub kontakcie z osobą zakażoną.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego ważne jest żeby nie przychodzić osobiście do lekarza, lecz skontaktować się z nim telefonicznie. W przypadku łagodnych objawów pacjent pozostaje w domu i poddaje się kwarantannie. Zalecane jest, żeby pił sporo płynów, spożywał pokarmy bogate w potrzebne do właściwego funkcjonowania składniki odżywcze, odpoczywał, poddawał się relaksowi i nie narażał na stresowe sytuacje.

Leki stosowane podczas zakażenia koronawirusem

Jeśli choroba COVID-19 ma cięższą formę, wtedy leczenie odbywa się objawowo. Często też pacjenci są hospitalizowani i poddawani kwarantannie na oddziałach intensywnej terapii.

Chorym podaje się różne farmaceutyki. Jednym z nich jest chlorochina. Stosuje się ją przy leczeniu malarii. W bardzo trudnych i ciężkich przypadkach chorym podaje się medykamenty przeciwcytokinowe.

Pacjenci przyjmują także leki przeciwwirusowe. Jednym z nich jest preparat remdesiwir. Wykazuje się on sporą skutecznością, a wcześniej używano go w zwalczaniu infekcji SARS oraz przy wirusie Ebola.

Koronawirus mocniej atakuje osoby ze słabą odpornością. Dlatego w leczeniu COVID-19 stosuje się kombinacje medykamentów przeciwretrowirusowych, które są stosowane w leczeniu HIV. Zawierają one lopinawir i ritonawir. Jednak efekty takiej terapii nie są do końca zanalizowane.

W dobie pandemii dobrze jest na bieżąco modyfikować swoją wiedzą na temat koronawirusa. Stale dowiadujemy się czegoś nowego, dlatego warto zapoznawać się z rzetelnymi informacjami i poradami ekspertów, które znajdują się na platformie https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/covid-19-jakie-sa-juz-mozliwosci-leczenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here