Jak poradzić sobie z trudnym i uciążliwym sąsiadem? Jakie narzędzia prawne mogą Ci pomóc

Dobry sąsiad to skarb. Można powiedzieć, że w tym zdaniu jest wiele prawdy. Niestety w sporo  osób ma problemy ze swoimi sąsiadami, którzy są niezwykle uciążliwi. W takim przypadku warto zastanowić się czy można podjąć jakieś kroki prawne.

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Sąsiedzi potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Jeżeli zachowują się zbyt głośno, ciągle organizują imprezy, a przy tym ich dzieci ciągle krzyczą, to Twoje życie może zamienić się w koszmar. Warto wiedzieć, że spory sąsiedzkie są w czołówce najczęstszych interwencji policji. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet w swoim mieszkaniu nie można pozwolić sobie na wszystko. Jeżeli sąsiad zachowuje się bardzo głośno, to takie działanie jest bardzo uciążliwe i co ciekawe w systemie prawnym są sposoby, jak radzić sobie z takimi osobami. Zgodnie z art.66 par. 1 kodeksu wykroczeń „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem wprowadza w błąd instytucje użyteczności publicznej…podlega każe aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł”. Oznacza to, że także nieuzasadnione zgłoszenia są karalne. Niestety często zdarzają się też sytuacje, że zwyczajnie sąsiedzi są nadwrażliwi, albo przeszkadza im niemal wszystko. Zdarza się, że ze zwykłej złośliwości ciągle donoszą. Jeżeli oszukują, to i oni mogą zostać ukarani. Jeżeli jesteś ofiarą prześladowań sąsiedzkich, warto udać się do adwokata (LINK do oferty), który sporządzi wniosek do sądu.

Eksmisja i zadośćuczynienie – co grozi uciążliwym sąsiadom?

Jeżeli rzeczywiście sąsiad jest niezwykle uciążliwy, zachowuje się bardzo głośno, zakłóca lokatorom spokój bądź też z jego mieszkania unosi się nieprzyjemny zapach, bo jest zbieraczem, a przy tym w mieszkaniu np. zalęgły się szczury, to możliwa jest jego eksmisja. Dodatkowo osoby poszkodowane mogą starać się o odszkodowanie. I tutaj musicie wiedzieć, że uzyskanie odszkodowania wcale nie jest takie łatwe, a sprawy mogą ciągnąć się latami. Wynika to z faktu, że wiele osób może traktować odszkodowanie jako formę wzbogacenia się. A w myśl polskiego prawa odszkodowanie ma rekompensować stan, który zaistniał w związku z naruszeniami. Jeśli dochodzi do strat czy krzywd emocjonalnych, to można starać się o zadośćuczynienie. Często te dwie formy są mylone. Jeżeli macie bardzo uporczywego sąsiada, to adwokat od spraw cywilnych może Wam naprawdę pomóc, gdyż nie tylko złoży w Waszym imieniu pismo do sądu, ale w imieniu klienta może zadzwonić też do urzędu, napisać pismo do spółdzielni, a nawet zorganizować mediację czy interwencję prawną. Oczywiście adwokat musi otrzymać od klienta pełnomocnictwo.

Jak pozbyć się uciążliwego sąsiada z bloku?

Wszyscy lokatorzy muszą pamiętać, że maja prawa, ale też obowiązki. Posiadanie dzieci nie upoważnia do tego, że mogą zakłócać porządek innym lokatorom. I niestety, gdy decybele zostają znacznie przekroczone, to może się okazać, że sprawa zostanie zgłoszona czy to do spółdzielni czy też na policję. Trzeba pamiętać, że jeżeli macie dzieci i wynajmujecie mieszkanie, to właściciel może kazać Wam się wyprowadzić, jeżeli inni lokatorzy się na Was skarżą. Natomiast usunięcie właściciela mieszkania z powodu jego zachowania jest możliwe, aczkolwiek bardzo rzadko stosowane. Nawet „zbieracze”, którzy utrudniają życie innym lokatorom rzadko kiedy są usuwani. Tak naprawdę musi dojść najpierw do wytoczenia przez wspólnotę mieszkaniową lub zainteresowanych innych właścicieli  lokali powództwa o zaprzestanie niedozwolonych działań. Pamiętajcie, że aby wytoczyć takie powództwo musi dojść do naprawdę poważnych naruszeń. Dopiero po tym, gdy pisemne upomnienie nie przynosi skutku można wystąpić na drogę sądową, ale takie sprawy często ciągną się latami i nakaz sprzedaży mieszkania jest stosowany niezwykle rzadko.

Stalkujący sąsiad – co można zrobić?

Sąsiedzi mogą być głośni, ale czasami po kilkakrotnym upominaniu zaprzestają swoich niewłaściwych zachowań. Jednak zdarzają się sytuacje, które są nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne Mowa o nich w przypadku gdy dochodzi do stalkingu. Jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne i często tragiczne w skutkach. Niewątpliwie osoba stalkowana musi podjąć właściwe działania, jednak znowu usunięcie stalkującego sąsiada jest trudne.

W sytuacji gdy dochodzi do stalkingu można założyć sprawę cywilną, udać się na policję, by zgłosić takie działanie. Służby zgłoszenie muszą przyjąć i podjąć odpowiednie działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here