Gry dla dzieci

Nie ulega wątpliwości, że dzieci lubią grać w gry. Można powiedzieć, że tak jest nie od dziś i sytuacja zapewne jeszcze bardzo, ale to bardzo długo nie ulegnie zmianie. Takie są realia i absolutnie nie ma nad czym dyskutować. Można powiedzieć, że sprawa jest jak najbardziej jasna. Niemniej jednak jest pewien problem. Problem polegający na tym, że dzieci spoglądają w stronę gier, które delikatnie rzecz ujmując nie są raczej dobrym rozwiązaniem (czy nawet na pewno nie są dobrym rozwiązaniem). Za sprawą tego trzeba zmierzyć się z dwoma pytaniami. Pytanie numer 1 jest takie, jak zniechęcić dzieci do grania w nieodpowiednie gry? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne. Czy jest jednoznaczna odpowiedź? Niestety, wydaje się, że nie ma takiej możliwości, aby jednoznaczna odpowiedź na to pytanie była możliwa. Tak przedstawiają się realia. Zresztą wystarczy popatrzeć na zachowanie dzieci, dzieci są przeróżne pod względem zachowania. Poza tym można jeszcze dodać, że oczywiście to samo dotyczy osób dorosłych. Najkrócej rzecz ujmując, ludzie są różni i do każdej osoby trzeba znaleźć jakąś drogę (oczywiście może to nie być łatwe).

Być może pojawiła się opinia, że krzyk jest dobrym rozwiązaniem bez względu na to, jak przedstawia się charakter dziecka. W kwestii krzyku najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się specjalisty. Niemniej jednak wydaje się, że krzyk nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie wolno wykluczyć sytuacji, w której dziecko na złość zacznie się buntować. Tak więc nie wolno wykluczyć efektu, który będzie odwrotny do zamierzonego. Na pewno jednak trzeba o dziecko dbać i dziecko przekonywać. Przekonywać do dobrego rzecz jasna. Ktoś może powiedzieć, że takie przekonywanie nie jest proste, ale pod żadnym pozorem nie jest to argument. Zresztą nikt nigdy nie mówił, że życie jest proste. Poza tym mowa o przyszłości małych istot (jeśli tak można powiedzieć). Wychowanie jest bardzo ważne. Na dobrą sprawę należy nawet powiedzieć, że jest kluczowe. Skąd dziecko ma wynieść odpowiednie wartości?

Tak dotarliśmy do pytania numer 2, czy jak zachęcić dzieci do odpowiednich gierek dla dzieci? Na pewno możliwości są różne. Wydaje się też, że podobnie jak przy pytaniu numer 1, nie ma jednej drogi prowadzącej do sukcesu. Jeśli jednak mimo wszystko komuś zależy na przykładzie, wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem (a w każdym razie dobrym rozwiązaniem) jest danie przykładu. Dziecko powinno się przekonać w praktyce, że dane gierki dla dzieci są odpowiednim wyjściem.

W zasadzie to już byłoby na tyle, jeśli chodzi o gierki dla dzieci. Dobrze jeszcze może tylko na koniec pokusić się o małe podsumowanie. Niemniej jednak będzie to bardzo krótkie podsumowanie. Otóż wszystko to, co do tej pory zostało powiedziane, pokazuje, że konieczna jest cierpliwość połączona z odpowiednim podejściem. Jeśli zabraknie cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia to tak naprawdę raczej nie ma możliwości, aby na cokolwiek liczyć. Zresztą chyba niejednokrotnie mówi się, iż dzieci wymagają naprawdę sporej ilości cierpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here