Gdzie szukać rzetelnych informacji?

0
2443

Żyjemy w czasach, które charakteryzują się tym, że bardzo łatwo można dotrzeć do wszelakich informacji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Internetowej dane hasło i można przeglądać dostępne wyniki wyszukiwania. To strony typu: http://prawo-abc-rodziny.pl/https://www.wikihasla.pl/. Ma to swoje dobre i złe strony.

Szukając danych w Internecie można naprawdę szybko i łatwo znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Jednak nie można mieć pewności, że informacje są prawdziwe i rzetelne. Każdy może wprowadzić do Internetu błędne wiadomości, które następnie są powielane przez kolejnych internautów.

Aby mieć pewność, że uzyskane dane są prawdziwe warto zwrócić uwagę na źródła. Warto podkreślić, że żadne źródło nie jest do końca obiektywne i przedstawia czyjś punkt widzenia. Można zauważyć, że różne gazety czy portale internetowe często relacjonują to samo wydarzenie w inny sposób. Dlatego, aby mieć pewność, że informacje są prawdziwe trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę które dane są bezsprzecznymi faktami, a które subiektywnymi opiniami i komentarzami innych. Kolejne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze źródła jest jego aktualność, obiektywność, dostępność, zrozumiałość, wiarygodność i stopień szczegółowości.

W jakich miejscach szukać sprawdzonych informacji?

W Internecie można znaleźć mnóstwo źródeł informacji. Jeżeli poszukujemy sprawdzonych wiadomości do szkoły lub pracy, koniecznie trzeba poszukiwać obiektywnych i wiarygodnych źródeł, które pochodzą od sprawdzonego autora. Dobrym przykładem są do tego encyklopedie czy podręczniki online. Warto unikać portali, na których każdy może opublikować dowolne treści, a także stron nie mających konkretnego autora. Z kolei poszukując informacji, aby się rozerwać, poszerzyć swoją wiedzę o ciekawostki itd. można przejrzeć prasę, wszelkie portale tematyczne, blogi czy fora.

Aby mieć pewność, że dana informacja jest prawdziwa, warto sprawdzić, czy pojawia się ona także w innych źródłach. Jeżeli tak, można mieć sądzić, że jest ona prawdziwa, rzetelna i sprawdzona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here