Dziecko w świecie komputerów.

Rodzicielstwo to niezwykle ważna i odpowiedzialna funkcja, której spełnianie rozciągnięte w czasie wymaga sił, umiejętności i niejednokrotnie poświęcenia. Wychowanie dzieci jest procesem wymagającym celowego, konsekwentnego działania, którego efektem ma być prawidłowo ukształtowany, wartościowy członek społeczeństwa.
Wśród wielu dylematów wychowawczych, jakie stoją przed współczesnymi rodzicami są te związane z nowoczesnymi technologiami. Choć rodzice sami używają smartfonów, tabletów, komputerów, w salonie oglądają smart TV, a ich samochód sterowany jest przez niezwykle skomplikowane urządzenie, to zastanawiają się czy i kiedy wprowadzić swoje dziecko w świat technologii?
Obserwując poczynania rodzicielskie w tym obszarze możemy zauważamy przede wszystkim dwie grupy rodziców z charakterystycznym podejściem do tematu dziecka w świecie komputera. Pierwsza grupa to ci, którzy pozwalają dzieciom bez żadnych ograniczeń korzystać z urządzeń typu smartfon czy tablet i nie zastanawiają się czy dziecko aby na pewno przegląda strony dla dzieci. Druga grupa to komputerowi asceci – całkowicie blokują dostęp do nowoczesności; w domu dzieci nie mają dostępu nawet do telewizora. Według wszystkich psychologów i pedagogów podejmujących w swoich badaniach kwestię wpływu nowoczesnych technologii na rozwój osobowościowy dziecka obie grupy rodziców popełniają błędy.
Dziecko puszczone na „komputerowy żywioł” prawdopodobnie uzależni się od gier i Internetu. Ten typ uzależnienia to uzależnienie behawioralne – bardzo silne, podobne do uzależnienia od narkotyków, trudne do wyleczenia. Terapia może trwać latami, a jej trudność potęguje fakt powszechnego rozwoju nowoczesnych technologii. No bo jak odzwyczaić kogoś od korzystania z komputera, skoro świat powoli zamienia się w wielki komputer?
Rodzice broniący swoje dzieci przed nowoczesnością działają trochę na zasadzie „zawracanie kijem Wisły”. Nie da się uniknąć kontaktu dziecka w telefonem, tabletem, komputerem – prędzej czy później to nastąpi i może się okazać, że przez braki w tym zakresie nasze dziecko nie jest akceptowane w grupie rówieśniczej albo ma problemy z nauką w szkole.

Nowoczesna technologia nie jest zmorą naszych czasów. To znak czasów. Prawidłowo wykorzystywana służy człowiekowi, a nie szkodzi. Rodzice mądrze prowadzący proces wychowania i edukowania swoich dzieci muszą zadecydować jak i kiedy wprowadzić dziecko do świata techniki oraz na jakich zasadach ma ono z niego korzystać.
Na pytanie kiedy dziecku pozwolić korzystać z tabletu czy smartfona nie ma jednej odpowiedzi. To bardzo indywidualna kwestia, która zależna jest od tempa rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka. Nie ma nic złego w tym, że dziecko obejrzy bajkę na monitorze komputera, pod warunkiem, że będzie to bajka wartościowa, pozbawiona agresji a czas oglądania nie będzie zbyt długi.
Aby wspomóc rodziców w podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu dziecka w świat wirtualny warto skorzystać z licznych rejestrów bezpiecznych stron www. Szkoły, stowarzyszenia, organizacje zajmujące się programami związanymi z bezpieczeństwem w sieci publikują wykazy bezpiecznych stron z mądrymi treściami i wartościowymi grami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here