Drugie dziecko

Większość młodych rodziców decyduje się na drugie dziecko, a czasami także na kolejne. Mimo że każdy maluch wiąże się z wieloma obowiązkami oraz trudnościami, mama i tata są gotowi na to ogromne wyzwanie. W wielu przypadkach, rodzice decydują się na drugie dziecko zaraz po tym jak pierwsze ukończy rok lub dwa latka. Rzadziej zdarzają się sytuacje, kiedy między rodzeństwem jest różnica około dziesięciu lat. Czasami jest tak, że rodzice nie chcą już starać się o drugie dziecko i postanawiają, że pozostaną przy jednym.
Jedynaki nie są w dzisiejszych czasach rzadkością. Wręcz przeciwnie, można ich spotkać całkiem często. Wielu rodziców po prostu nie ma czasu na wychowywanie dzieci, dlatego nie chcą mieć ich więcej. Rozwijająca się kariera bądź brak odpowiednich warunków mieszkalnych to bardzo często najważniejsze powody, dla których ludzie nie chcą zdecydować się na drugie dziecko. Wolą pozostać przy jednym i mieć dzięki temu więcej czasu na swoje pozostałe obowiązki.
Wiele kobiet świadomie decyduje się na posiadanie tylko jednego dziecka. Wiedzą, jak wielką odpowiedzialność oznaczałoby kolejne dziecko w rodzinie. Wiadomo, że drugie dziecko to nowe obowiązki, powrót do pieluch i długotrwała, męcząca nauka jedzenia. Wiele kobiet nie ma już po prostu siły na te wszystkie rzeczy! Szczególnie jeśli nie są już zbyt młode i zależy im na tym, aby mieć więcej czasu wolnego na swoje pasje oraz zainteresowania.
Współczesne matki chciałyby często mieć drugie dziecko, ale nie zawsze mogą sobie na nie pozwolić. Rozwój kariery to bardzo częsty powód rezygnacji z drugiego dziecka. Wiele kobiet boi się, że mogą stracić swoją pracę, jeśli tylko zapragną zajść w ciążę. Dlatego wolą uważać i wychować tylko jednego potomka. Niektóre kobiety świadomie dokładają plany związane z kolejną ciążą. Stwierdzają, że za kilka lat być może będą miały więcej czasu i wówczas zdecydują się na drugie dziecko. Niestety, rzeczywistość często psuje te plany. Kobieta która już dawno ukończyła trzydziesty rok życia, może mieć duże trudności z zajściem w ciążę. Poza tym, im starsza jest ciężarna, tym większe jest ryzyko, że maluszek może mieć poważne problemy zdrowotne. Dlatego warto zdecydować się na drugie dziecko znacznie wcześniej.
Większość rodziców ma bardzo ograniczony czas wolny. Praca po godzinach oraz liczne zajęcia dodatkowe dla dzieci sprawiają, że mama i tata praktycznie mijają się w domu. Jeśli mają więcej niż jedno dziecko, mogą tylko pomarzyć o tym, aby znaleźć trochę czasu dla siebie. Drugie dziecko, szczególnie w pierwszych dwóch latach życia, jest niezwykle wymagające i trzeba mu poświęcać bardzo wiele czasu, nie zapominając jednocześnie o swoim pierwszym dziecku, które może stać się zazdrosne! Zanim rodzice zdecydują się na drugie dziecko, powinni dobrze zastanowić się nad tym, czy to dobry pomysł i czy dadzą radę udźwignąć tak ogromny ciężar. Odpowiedzialni i mądrzy rodzice wiedzą, że taka decyzja wymaga czasu i nie powinna być podejmowana spontanicznie i bez zastanowienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here