Dotacja na szkolenia

Duża konkurencyjność i dynamicznie zmieniająca się gospodarka wymusza na pracownikach ciągłe podnoszenie swoich kompetencji. Co roku mamy dotyczenia z nowymi rodzajami rozwiązań biznesowych oraz z kolejnymi technologiami ułatwiającymi pracę i życie. Warto również zwrócić uwagę, że coraz więcej osób starszych chce pracować po emeryturze lub musi się przebranżowić, aby utrzymać się na rynku. Z tych wszystkich powodów popularność kursów doszkalających z roku na rok rośnie.

Niewiele pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że mogą oni uzyskać dofinansowanie na szkolenia dla swoich pracowników. Jest to niezwykle wygodne, gdyż dzięki dodatkowemu doszkalaniu pracowników można tak naprawdę sporo zaoszczędzić oraz rozwinąć usługi oferowane przez firmę. Można na przykład wysłać pracownika na kurs księgowości i dzięki temu przestać korzystać z zewnętrznej firmy księgowej. Jak uzyskać dofinansowanie na szkolenia?

Dofinansowania na szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy został powołany stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku. Stanowi on wydzieloną strukturę z Funduszu Pracy i służy właśnie do tego, aby finansowo wspierać pracodawców w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.

Jedynym warunkiem uzyskania dofinansowania na szkolenia z KFS jest zatrudnianie co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę.

Wnioski o dofinansowanie na szkolenia z KFS wystarczy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy. W nim powinno się wskazać, na jakie szkolenie ma pójść dofinansowanie oraz określić, jaką część pokryje pracodawca.

Należy pamiętać, że wnioski o dofinansowanie można składać jedynie w wyznaczonym przez starostę powiatu terminie. Nie można po prostu przyjść do PUP-u i złożyć wniosek. Warto więc zainteresować się tym tematem odpowiednio wcześniej.

Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dostanie dofinansowania z KFS obliguje do pewnych rzeczy. Na przykład, pracodawca musi się rozliczyć z KFS po odbyciu szkolenia i zwrócić niewykorzystane środki.

Na jakie szkolenia można uzyskać dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

Dofinansowanie z KFS obejmuje parę rodzajów kursów doszkalających. Może ono nawet dotyczyć dofinansowania na studia podyplomowe, a nawet na egzaminy.

Popularnością cieszą się ostatnio kursy na kierunku biegły rewident. Egzaminy na tę funkcję są wyjątkowo drogie i trudne, a każdemu pracodawcy, który prowadzi większą firmę, przyda się specjalista z zakresu finansów i sprawozdań. Warto też podnosić kwalifikacje pracowników kadr i księgowości, gdyż prawo w tym zakresie potrafi się dynamicznie zmieniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here