Dieta bezglutenowa

Wokół glutenu powstało mnóstwo teorii. Kiedyś mówiło się tylko o celiakii, czyli nietolerancji glutenu (białka znajdującego się w różnych zbożach). Aby się tego dowiedzieć, trzeba zrobić testy alergologiczne oraz pobrać wycinek z jelit. U osób chorych, ten składnik niszczy kosmki jelitowe. Na skutek tego powstają zaburzenia wchłaniania i niedobory witamin. Przyczynia się to do bardzo wielu nieprzyjemnych i niszczących zdrowie objawów.
Obecnie dużo mówi się o ogólnej szkodliwości glutenu. Powstaje dużo książek na ten temat. Ludzie chwalą się tym, jak wyeliminowanie tego składnika ze swojej diety pomogło im schudnąć lub odzyskać zdrowie. Są źródła, które mówią, że gluten podrażnia układ pokarmowy i zakleja organizm od środka. Można nawet mówić o ogólnej modzie na dietę bezglutenową, bo przechodzą na nią osoby, u których nie stwierdzono w badaniach nietolerancji tego białka.
Jeszcze piętnaście, czy nawet dwadzieścia lat temu osoba z nietolerancją glutenu miała trudności, by kupić bezglutenowy chleb, makaron, czy w ogóle mąkę. Najtrudniejsze było jedzenie na mieście, bo w rzadko której restauracji można było zjeść posiłek bezglutenowy. Obecnie sytuacja jest już dużo łatwiejsza, bo praktycznie każda restauracja ma jakieś dania dla osób chorujących na celiakie. Często w karcie menu można znaleźć specjalne oznaczenie dla potraw bez glutenu. Jest to ogromne ułatwienie. Klient nie musi już męczyć kelnera czy kelnerkę, pytając o obecność glutenu w posiłku, który chce zjeść.
W trudnej sytuacji są rodzice dzieci chorych na tę chorobę. O ile w domu łatwo pilnować jadłospisu naszej pociechy, o tyle trudniej robić to, gdy dziecka nie ma z nami, Jakie są objawy uczulenia na gluten u dzieci? Biegunka, bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, rozdrażnienie, bladość skóry. Takie objawy łatwo zauważyć. Oczywiście w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, by sprawdzić jakie mogą być ewentualne inne przyczyny (np. grypa, wirus). Kolejnym krokiem jest odstawienie na jakiś czasu glutenu, by zobaczyć czy nastąpi poprawa. Jeśli tak, warto też zrobić wspomniane już wcześniej badania w kierunku celiakii.
O ile w domu łatwo wyeliminować gluten, o tyle trudniej zrobić to poza domem. Jeśli dziecko je posiłki w szkole lub w przedszkolu, warto zapytać, czy placówka oferuje posiłki bez tego składnika. Obecnie jest to często spotykane. Powstają nawet specjalne bezglutenowe przedszkola (są też przedszkola wegańskie i wegetariańskie). Trzeba też nauczyć dziecko, by samo nie podjadało pokarmów z glutenem (np. żeby nie kupowało drożdżówek w szkolnym sklepiku). Dziecko musi wiedzieć, że jest na specjalnej diecie i niestety nie może jeść tego, co wszyscy. Warto z nim rozmawiać i tłumaczyć, dlaczego tak jest. W wypadku zaproszenia na przyjęcie urodzinowe, dobrym pomysłem jest zapytanie rodziców organizujących zabawę o poczęstunek dla bezglutenowców. Jeśli taki nie jest przewidziany, można po prostu przynieść osobne jedzenie dla swojego dziecka (np. kawałek bezglutenowego ciasta zamiast tortu i inne przekąski).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here