Co zrobić, gdy niemowlę nie może się wypróżnić?

Przyszli rodzice z przerażeniem myślą o tym, że już niedługo będą musieli ciągle zmieniać pieluchy. Kiedy dziecko pojawia się już na świecie, powodem do niepokoju dla wielu rodziców jest sytuacja, gdy niemowlę nie robi kupy, chociaż do tej pory pojawiała się ona regularnie. Warto wiedzieć, z jakiego powodu niemowlak może mieć problemy z wypróżnieniem i jak można temu zaradzić.

Jak często dziecko się wypróżnia?
Warto wiedzieć, że każdy niemowlak ma inny rytm wypróżnień, który dopiero należy poznać. Są dzieci, które robią kupkę 6-8 razy dziennie, inne oddają stolec nawet raz na kilka dni. Zależy to w dużej mierze od wieku dziecka oraz od jego diety. Brak stolca zwykle oznacza, że całe podane mleko się wchłonęło i wbrew pozorom, jest to dobry znak. Dokąd dziecko oddaje regularnie mocz i przybiera na wadze, raczej nie ma powodu do obaw. Martwić można się wtedy, gdy dziecko jest niespokojne i często płacze, ma twardy brzuszek, a do tego postękuje lub pręży się przy robieniu kupki. Może to oznaczać, że maluszek cierpi na nieprzyjemne zaparcia.

Co zrobić, gdy niemowlę nie robi kupy?
Jeśli rodzic uzna, że brak oddawania stolca nie jest zjawiskiem normalnym, warto wypróbować kilka sposobów na to, by niemowlę pozbyło się zaparcia. Wbrew pozorom jest to zjawisko częste i nie musi niepokoić rodziców – zawsze może się zdarzyć. Jeśli dziecko jest karmione piersią, matka powinna zacząć spożywać produkty bogate w błonnik (kasza, razowy lub pełnoziarnisty chleb, surowe warzywa), który korzystnie wpłynie na układ trawienny maluszka. W przypadku podawania dziecku mleka modyfikowanego, problem zaparć powinien być rzadki, ponieważ gotowe mieszanki zawierają probiotyki. Warto jednak podawać dziecku herbatkę koperkową, która zapobiega zaparciom. Starsze niemowlęcia mogą spożywać przecier lub sok z jabłek i śliwek, które zmniejszają zaparcia, a do ich jedzenia można dodawać łyżeczkę oliwy z oliwek. Pomóc może także masaż brzuszka wykonywany 3-4 razy dziennie. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą rezultatu, warto odwiedzić pediatrę. Zaparcia mogą mieć związek z zakażeniem, alergią czy nawet być spowodowane nieprawidłową dietą karmiącej marki. Lekarz na pewno ustali przyczynę zaparć, które mogą być bardzo męczące dla niemowlaka.

Jak powinny wyglądać prawidłowe kupki u niemowlaka?
Wiele matek zastanawia się, jak powinien wyglądać prawidłowy stolec u ich dziecka. W przypadku niemowląt karmionych piersią, zwykle kupy mają jasnożółty kolor i są miękkie, natomiast przy mleku modyfikowanym są jasnobrązowe i nieco gęstsze. Mleko matki jest lepiej przyswajalne niż mleko modyfikowane, dlatego dzieci karmione piersią robią kupki znacznie rzadziej, nawet raz na 2-3 dni. Niepokój rodziców może wzbudzać stolec o luźnej, wodnistej strukturze. Pojedyncza kupka tego typu nie jest żadnym groźnym objawem, jednak kiedy się powtarza, może oznaczać biegunkę. Przyczyny biegunek są różne, jednak nie jest to nigdy stan pożądany – u małych dzieci bardzo szybko może bowiem dojść do odwodnienia organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here