dom
fot. Pixabay.com

Gdy decydujemy się na założenie rodziny i rozpoczęcie na serio dorosłego życia, bardzo często stajemy przed dylematem, gdzie zamieszkać na stałe. Czy wybudować dla swojej rodziny dom? Czy też wystarczy Wam mieszkanie? Jak zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Was lepsze? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/budowa-domu-czy-kupno-mieszkania/

Zacznijmy od wynajmu mieszkania

Zanim na dobre rozpoczniemy dorosłe życie, najczęściej wyprowadzamy się od rodziców po to, aby wynająć mieszkanie w pobliskim mieście. Dzięki temu mamy okazję się sprawdzić. Czy jesteśmy sobie w stanie radzić sami z prowadzeniem domu, płaceniem rachunków, zarządzaniem domowym budżetem, utrzymywaniem porządku w mieszkaniu? Taki okres w naszym życiu bywa naprawdę bardzo ważny i sporo się w tym czasie uczymy. Szybko jednak stwierdzamy, że wynajmowanie mieszkania i płacenie komuś wysokich stawek za wynajem nie jest wcale dla nas opłacalne. Dlatego też po kilku latach najczęściej zaczynamy rozważać zakup własnych czterech kątów.

Choć taka decyzja wcale nie jest łatwa, wiele rzeczy trzeba rozważyć zanim się ją ostatecznie podejmie. Na początku dorosłości rzadko zarabiamy krocie. Musimy więc dokładnie wyliczyć, czy stać nas będzie przede wszystkim na opłacanie raty kredytu, rachunków, zakup jedzenia, ubrań i innych potrzebnych nam na co dzień rzeczy. Zakup pierwszego mieszkania jest poważnym wyzwaniem. Ale to wcale nie oznacza, że nie do przejścia.

Budujemy dom czy kupujemy mieszkanie?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że budowa domu jest olbrzymim przedsięwzięciem. Do tego wymaga od nas zainwestowania bardzo dużej ilości pieniędzy. Jeśli do tego dochodzi fakt, że musimy sobie kupić również działkę, na której taki dom stanie, do wydania mamy około kilkuset tysięcy złotych. Lepszym rozwiązaniem może być więc zakup domu, który jest w stanie surowym lub takiego, który pochodzi z rynku wtórnego. Wówczas taki dom możemy przecież zaadaptować na własne potrzeby oraz urządzić według własnego gustu.

Natomiast zakup mieszkania jest lepszą opcją dla kogoś, kto niekoniecznie chce mieć jeszcze na głowie prace ogrodowe, gdy wraca z biura. Wówczas mieszkanie jest dla niego najbardziej komfortowym wyjściem z sytuacji. Nie musi martwić się koszeniem trawy, dbaniem o roślinność w ogrodzie, rozpalaniem w piecu w zimie. Mieszkanie znajdzie również w takiej cenie, która będzie dla niego satysfakcjonująca, a wydatki go nie przerosną. Budowa domu natomiast może okazać się studnią bez dna.

Zobacz też: http://www.kobietaimoda.pl/pomysly-na-urzadzenie-kuchni/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here