Balon żołądkowy

Leczenie otyłości poprzez założenie balonu to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i nieinwazyjnych zabiegów medycznych na zmniejszenie masy ciała. Na czym polega balonikowanie żołądka i jakich efektów można się spodziewać? Czy każdy może poddać się leczeniu? Odpowiadamy na kluczowe pytania i podajemy najważniejsze informacje.

Leczenie otyłości balonem żołądkowym – na czym polega zabieg?

Leczenie otyłości balonem żołądkowym to procedura endoskopowa, polegająca na wprowadzeniu przez usta do żołądka odpornego na kwasy żołądkowe niewielkiego balonu, który po ulokowaniu wypełniany jest solą fizjologiczną lub powietrzem. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu i trwa od 15 – 30 minut. Jego celem jest częściowe wypełnienie żołądka, a tym samym zmniejszenie jego objętości. Mniejsza dostępna pojemność narządu sprawia, że pacjent odczuwa sytość już po zjedzeniu niewielkiego posiłku. Balon żołądkowy zostaje usunięty w znieczuleniu ogólnym po upływie 6 – 12 miesięcy. Więcej szczegółowych informacji na: http://ubg21.com/czym-polega-leczenie-otylosci-balonem-zoladkowym/.

Wskazania i przeciwskazania do leczenia otyłości poprzez założenie balonu

Balonikowanie żołądka to zabieg dedykowany osobom otyłym z masą ciała BMI równą lub przekraczającą 27 kg/m2, u których terapia farmakologiczna i dietetyczna nie przyniosły efektów. Jego wykonanie zaleca się także w przypadku pacjentów cierpiących na otyłość olbrzymią, w przypadku których podjęcie klasycznego leczenia chirurgicznego nie jest możliwe.

Leczenie otyłości poprzez założenie balonu nie jest jednak dla każdego. Najważniejsze przeciwwskazania wykluczające z zabiegu to: zapalenie otrzewnej, duża przepuklina rozworu przełykowego, poważna choroba wątroby, płuc lub nerek, przebyta operacja górnego odcinka przewodu pokarmowego, ciąża lub karmienie piersią oraz przewlekłe zaparcia lub terapia steroidowa.

Postępowanie po zabiegu balonikowania żołądka

Z racji zastosowanych środków znieczulających, pacjent pozostaje w klinice na obserwacji jeszcze przez około 2-3 godziny po zabiegu. Po tym czasie może udać się do domu. Należy pamiętać, że leki te wykluczają możliwość prowadzenia pojazdów przez dobę po zabiegu.

Leczenie otyłości poprzez balon żołądkowy, choć nie jest wysoce inwazyjne, tak wymaga odpowiedniego postępowania pozabiegowego – stosowania się do wytycznych lekarza i przyjmowania niezbędnych środków farmakologicznych. Przez pierwsze dni po balonikowaniu zaleca się stosowanie diety półpłynnej. Pierwsze stałe produkty należy wprowadzać w drugim tygodniu. Warto zdać sobie sprawę, że założenie balonu żołądkowego stanowi jedynie element kompleksowej terapii, która nie może pominąć zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i włączenia do życia wysiłku fizycznego.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here