Akcesoria przydatne w warsztacie

Prace w domowym warsztacie często wiążą się z rozkręcaniem i ponownym montażem elementów po ich naprawie. Aby nie uszkodzić śrub i wkrętów należy dobierać odpowiednie narzędzia. Producenci oferują zestawy końcówek o różnych kształtach. W tym wypadku nawet zapieczone połączenia gwintowane będą możliwe do rozkręcenia. Stosowanie magnetycznych końcówek do bitów ułatwia utrzymanie wkrętu w dowolnej pozycji.

Stosowanie elementów dystansowych i ochronnych

W celu zwiększenie powierzchni nacisku wkręconej śruby można zastosować jedną z podkładek o odpowiednim rozmiarze. Rodzaje podkładek opisane na https://be-aware.pl/rodzaje-i-zastosowanie-podkladek/ dopasowane są do materiałów przeznaczonych do połączenia oraz do warunków, w jakich będą używane. Najbardziej popularne są zwykłe podkładki stalowe pokryte warstwą zabezpieczenia cynkowego. Chronią one miejsca łączenia przed wyrwaniem i uszkodzeniem brzegów otworu montażowego. Przy elementach delikatnych takich jak drewno i tworzywa sztuczne warto wybierać podkładki poszerzane, rozkładające wywieraną przez śrubę siłę na większą płaszczyznę. W tym wypadku podkładka nie będzie zagłębiała się w powierzchnię konstrukcji wykonanej z drewna.

Inne zagrożenia występują w przypadku maszyn i elementów, w których występują drgania. Połączenia gwintowane pod wpływem takich czynników mogą się samoczynnie odkręcać. Powodować to może awarię lub trwałe uszkodzenia ruchomych podzespołów. Poprzez zastosowanie podkładek sprężynujących nakrętka jest dociskana cały czas z tą samą siłą. Należy pamiętać o systematycznym sprawdzaniu takich połączeń i wymianie podkładek, kiedy stwierdzone zostanie ich zużycie.

Przechowywanie podkładek i innych drobnych akcesoriów warsztatowych

Utrzymując porządek w warsztacie, można zwiększyć efektywność pracy oraz szybciej odnajdywać potrzebne akcesoria. Do przechowywania służą organizery i skrzynki narzędziowe wyposażone w przegródki o różnych wymiarach. Ich opis można znaleźć na Be Aware. W tym wypadku łatwo posegregować nawet drobne detale i odpowiednio oznaczyć ich średnicę i inne parametry. Wykonane z przezroczystego plastiku pokrywy organizerów to duża wygoda podczas wykonywania napraw w warsztacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here